



Бихме желали да завършим този брой с цитат от книгата на Рейчъл Карсън ”Смълчана пролет”.В годината на издаването на тази малка книжка 1962 г. авторката и спечели световна известност, като беше едни от “вестителите” на катастрофалните екологични последици от неконтролирания ”технически прогрес”.Шокът който преживяха читателите извадиха на бял свят дълбокия екологичен конфликт на съвременната цивилизация. Един от основните аспекти на книгата е разкриването на ужасяващата картина на химичното третиране в селското стопанство-хилядите тонове отрови които човек целенасочено изсипва върху природната среда, заблудата че химическите средства ще унищожат напълно вредните насекоми и плевели без да се причини вреда на човека. Въздействието на тази книга имаше широк резонанс в световната общественост и постави началото на ограничаването на пестицидите и химикалите прилагани в земеделието.Ударът върху интересите на химическите концерни доведе и до преждевременна смърт на Рейчъл Карсън станала ”при неизяснени обстоятелства”. Тревожните въпроси на Рейчъл Карсън не са отшумели и днес, когато положението е по-тревожно от всякога.Дали наистина разумът може да разреши екологичните проблеми на съвременността? Защото екологията не са само красивите думи на казани на конферентните маси и отразени в докладите. Екологията е действие, процес в който на хората е отредена тежката роля да бъдат осъзнати градители или разрушители.
Думите с които завършва книгата “Смълчана пролет” са безпощадна присъда на човешката арогантност към природата и ако те не ни дават надежда за бърза промяна, то поне ни сочат посоката в която да се движим:
“Покоряването на природата” е арогантна фраза, плод на неандерталската епоха на биологията и философия, когато се приемаше, че природата съществува за удобство на човека. Понятията и практиката на химичната борба датира в по-голямата си част от каменния век на науката.за нас нещастието се крие в това , че еднатолкова първобитна наука се е въоръжила с най-съвременните и страшни оръжия и че насочвайки ги срещу насекомите, тя едновременно ги насочва срещу самата Земя.”
Двуседмичен бюлетин м. Май 2005/ Осми брой
|
ИЗТОЧНИК